وجه تسمیه کاخک

در مورد وجه تسمیه کاخک نظرات گوناگونی وجود دارد . از آن جمله کسانی عقیده دارند که کاخک در ابتدا کالک (Kalak) به معنای کال کوچک (یعنی این که کاخک در محل یک کال کوچک بنا شده است) که بر اثر تبدیل «لام» به «خ» به کاخک تبدیل شده است .
kakhk-old

بسیاری بر این باورند که کاخک در ابتدا کاخَک (Kakhak) به معنای کاخ کوچک بوده است و این پسوند «ک» در گویش فارسی به صورت «-َک» در آمده است یا اینکه پسوند «ک» به معنای دوست داشتن و نشان نسبیت و شباهت باشد .

مستندات و واقعیات مختلفی وجود دارد که کاخک در ابتدا «کاخ کی» بوده و در گویش فارسی به خاطر تلفظ ساده تر به کاخک تبدیل شده است . «کی» لقب پادشاهان یا شاهزادگان کیانی است که این نام را در بلندی و قدر از کیوان گرفته اند که بلندترین کواکب سیاره است .

در روضه الصفا در احوال کی قباد آمده ، «کی» به لغت پهلوی به معنای چنار است .

آنچه مسلم است کی خسرو در خراسان نیز حکمرانی داشته است و در شاهنامه داستان فرود و دوازده رخ به صراحت نام جاهایی آمده که دقیقاً با منطقه کاخک مطابقت دارد ، بنابراین بسیار به واقعیت نزدیک است که یکی از پادشاهان یا شاهزادگان کیانی در کاخک با توجه به شرایط ایده آل آب و هوایی و منطقه ای ، کاخ و عمارتی هرچند موقتی بنا کرده باشد.

در این زمینه وجود قبر پیران ویسه و آثار بجا مانده از دوران ساسانیان و کیانیان در غرب کاخک باعث تقویت این نظریه می باشد .

2 دیدگاه در “وجه تسمیه کاخک

 • آبان ۱۰, ۱۳۹۳ at ۹:۱۳ ق.ظ
  پیوند یکتا

  سلام عكس هاي قديمي بسياري از باورها و ارزش ها را براي ادم تداعي مي كند و مخصوصا ان درخت هاي بزرگ چنار . اگر بشود ضمن فرا خواني از همه كساني كه عكس هاي قديمي از كاخك دارند رو در يك پكيج مشخص جمع اوري نمود بسيار با ارزش خواهد بود . ممنون

  پاسخ
 • مرداد ۸, ۱۳۹۶ at ۱۰:۱۹ ق.ظ
  پیوند یکتا

  کاش میشد share کرد این مطالب خوبووو

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *